Wakacje szczęścia nie dają

Wakacje szczęścia nie dają
Dla naukowców zajmujących się psychologią wszystkie aspekty naszego życia są ciekawe. Nic dziwnego, że postanowili zbadać wpływ wakacji na poczucie szczęścia. Wyniki, jakie otrzymali, mogą choć trochę pocieszyć wszystkich, którzy zamierzają zostać w domu. Ale i turyści znajdą coś dla siebie.
Osoby, które wyjeżdżają, czują się szczęśliwsze niż te, które nie mają wakacji.
Okazuje się jednak, że to nie wakacje są najważniejsze: liczą się oczekiwania. Im bardziej udanego wypoczynku spodziewają się turyści, tym lepiej oceniają swoje doświadczenia po urlopie.
Nie ma żadnej gwarancji, że wyjeżdżając pozbędziemy się negatywnych emocji. Poziom drażliwości, lęku i wrogości nie zmienia się w znaczący sposób po wakacjach.
Nasze poczucie szczęścia wzrasta przede wszystkim wtedy, kiedy czekamy na wyjazd.
Po powrocie szybko wraca do normy.
Tylko osoby, które w czasie urlopu uważają się za bardzo zrelaksowane, odczuwają dobroczynne skutki wakacji aż przez 8 tygodni od powrotu. Jeśli już pierwszego dnia w pracy zapominamy, że gdziekolwiek byliśmy, to znaczy, że nasz wyjazd przysporzył nam zbyt dużego stresu.
Długość wypoczynku nie ma wpływu na to, jak długo utrzymuje się powakacyjne poczucie szczęścia. Dlatego lepiej wyjeżdżać choć na parę dni kilka razy w ciągu roku, niż oszczędzać urlop w nadziei na długotrwałe lenistwo.
To, czy potrafimy cieszyć się z wakacji, w dużym stopniu zależy od naszych trwałych cech i jest związane ze zdolnością do odczuwania szczęścia w ogóle.
Po powrocie do pracy prawdopodobnie będziemy mieć więcej pomysłów, ale nie powinniśmy liczyć na to, że okażą się bardziej oryginalne i błyskotliwe niż zwykle.

Małgorzata Libman-Sokołowska

Besser A, Priel B. Models of attachment, confirmation of positive affective expectations, and satisfaction with vacation activities: A pre–post panel design study of leisure.
Personality and Individual Differences 2006, 41: 1055–1065.
Nawijn J, Marchand MA, Veenhoven R i wsp. Vacationers Happier, but Most not Happier After a Holiday. Applied Research Quality Life 2010, 5: 35–47.
De Bloom J, Ritter S, Kühnel J i wsp. Vacation from work: A ‘ticket to creativity’? The effects of recreational travel on cognitive flexibility and originality. Tourism Management 2014, 44: 164–171.